Economic educator awards vcee virginia council on economic education k electric company

##########

This unit provides a roadmap for giving your students a taste of being an employee while also covering many economics and personal finance concepts. It is a full course management plan that can be adapted to any grade level. static electricity bill nye This unit is adapted for the economics and personal finance course and includes lessons for the first five days providing students with experience reading a contract; understanding checks and direct deposit; and completing a W-4 Form. Students will understand premium, co-pay, and open enrollment, and how they relate to insurance. They will also experience making a simple budget.

It is a hot July evening. A thunderstorm has blown through with gusts of wind up to 60 mph. 9gag tv The power will be out for at least three days, the water is not safe to drink, and the temperature is forecast to be 105 degrees tomorrow. Through this real-life scenario, third grade students experience scarcity situations, make decisions, and barter for goods to help them survive comfortably. Students will have to weigh their opportunity costs in order to make a good decision. Students reflect upon their own experience and gain knowledge through peer discussion that allows them to make better economic choices in the future when faced with unexpected situations.

The cost of buying a home includes more than just the sales price! The cost of financing is a major factor which is affected by the financing option chosen. mp electricity bill payment In this lesson, students explore the various options for financing a home loan as well as other factors which impact the cost of owning a home. electricity japan Through their own research, students learn foundation knowledge which is valuable in considering whether to rent or own a home. This valuable information will also help students pursue home ownership in the future.

High school family and consumer science students experienced a project as a means to understand some of the expenses associated with having a baby and raising a child. Students created lists of items required for infants, completed online searches to compare prices, purchased various goods for caring for an infant, and found articles related to the cost of raising a child. Overall, students found that it costs close to $250,000 to raise a child from infancy to high school graduation.

High school economics and personal finance students completed two projects which allowed them to experience global trade and convey their understanding of productive resources. In project one, students created posters showing the factors of production necessary to make a selected good or service. gas jobs pittsburgh A second project allowed students to experience global trade by trading a variety of goods with each other. Voluntary trade was evident as students only traded when they hoped to receive a good that they valued more than the item they traded away.

Third grade students experienced economic concepts through establishing their own fresh food market. Students worked with a local grocery manager to determine the best food items to offer. They researched current selling prices, advertised for the market, opened the market, and made sale transactions. Students even discussed a contingency plan when potential bad weather was forecast during the time of the market.