How much does it cost to hike the jmt – the blog of alan evans gas vs diesel mpg

###########

I did so much research while I was planning my John Muir Trail thru-hike. electricity in water experiment All the articles, blogs and forums I scoured talked about the things one must bring, how to pack it all, what to eat and how fast (or slow) to hike. Not one of them mentioned how much it really costs to take such an epic trip. So the accountant in me decided to try to put a reasonable cost on the hiking the JMT.

Lets assume you already have all the necessary gear to hike the JMT. gas nozzle prank If you don’t, the costs of purchasing the necessary equipment can range from a few hundred dollars to a few thousand depending on your needs and wants. As this figure is so dependent on what a person already has and the amount and quality of gear they deem appropriate for their own hike, I will pass on putting an average number on this category of costs.

I will try to put a reasonable cost on the other three categories using my personal costs as a rough estimate. I will assume I am a somewhat average representation of the typical 21 day JMT hiker. This budget does not take into account one’s opportunity costs related to hiking in the woods for 3 weeks versus working at your job, nor any other indirect costs. wikipedia electricity consumption So for now I will repress my Economist mind and stick to the direct cash costs. Consumables

My food costs ended up being about $23 per day. I ate a prepackaged freeze-dried meal for most breakfasts ($7) and dinners ($8). Costs for these meals could probably be cut nearly in half if you made your own compact meals out of individual ingredients. 1 unit electricity cost in gujarat I wanted something that I knew was going to be tasty and highly caloric, so I stuck with the Backpacker’s Pantry and Mountain House meals. Being out by myself for 3 weeks, I did not want to torpedo my trip with some ill-advised homemade concoctions to save a few bucks a day.

For lunch I ate a tortilla, cheese, summer sausage and mustard wrap just about every day. This came out to about $3 per day. gas bloating pregnancy Lastly, I peppered my hike with the following mix of snacks each and every day: 1/2 cup of almonds, a Lara Bar, a pouch of Pop Tarts, a Clif Bar and 1/2 cup of Peanut M&Ms. These five snacks averaged out to about $5 per day as I bought them in bulk from Amazon.

Over 21 days you will need roughly two 100g fuel canisters (about $5 each) if you have a Jetboil type set up (I use the MiniMo and LOVE it!) and are only boiling water for two backpacker meals per day. gsa 2016 catalog If you are making many hot drinks, boiling water to purify it or making additional heated meals, then you should bring an extra canister. Total fuel costs should run $10-$20 per person depending on where you buy the cans and if you use 2 or 3 throughout the trip.

If you are hiking on a 21 day-ish pace then there is a 10 or so day gap between Whitney and MTR. electricity generation by source by country This can be a rough haul as that is about 20 pounds of food and all that food does not fit into one normal bear canister. The alternatives are a 2+ day excursion out through Onion Valley to resupply (extra days and a somewhat hard hike) or hire a mule team to bring in supplies (expensive, especially if hiking alone or as a pair ~$500, which means you better be wealthy or have a group to split it with) or have a really good friend or family member hike in supplies through Onion Valley and meet you on the trail. (Good luck finding someone that awesome…)

Since I live in California, I was able to drive to Yosemite with the plan of leaving my car there, hiking south and taking public transportation back to Yosemite when I finished. No matter where you are coming from or which direction you are hiking the trail, you will need to at least get from the ending trail head back to where you started.

The drive from Santa Barbara to Tuolumne Meadows in Yosemite is about 740 miles round trip. Fuel cost per mile of driving is roughly 12 cents for my 2014 Mazda 6, with gas prices around $3.50 in California. So this means it cost me about $90 to drive to and from the trail. Some people may drive significantly more or less or drive a terribly inefficient vehicle, but I think this figure is a decent baseline. (The real cost of driving a car you own is estimated at about 60 cents per mile which would put the cost around $450, but those are mostly indirect costs so they are not included for this calculation.)

Obviously travel costs on top of this can vary a ton depending on where you live, but just remember to set aside at least $25 at the end of your trip so that you can get back to your starting trailhead if you need to! Also if you end up having to bail part way through, as I have done twice now, you will need some additional cash to pay for whatever van, bus, train or other ride you need to get back to your car, the airport or your home from whatever middle of nowhere escape point you picked. This will definitely cost more that $25! I carried $100 in various cash bills with me while hiking, along with a credit card, to pay for random necessary cash expenses, like bus rides and campsites.

Assuming you are hiking alone, live pretty close to the trail, have all the gear you need and want to eat pretty well; you can expect to shell out at least $825 to hike the JMT. electricity lesson plans year 6 In all honesty you should probably expect to spend closer to $1,200+ including additional travel costs (many people have to fly to California first), extra food prep items, and the various additional equipment you will need for the JMT versus your regular weekend backpacking trips (like a bear canister, new boots, a water purification system or a poop-hole shovel!).