State leaders in track and field events

These lists are event leaders from Montana high schools from around the state from times that were compiled from the results and the deep lists that were entered into the montanatrack.com website. Electricity usage calculator kwh The all-class state records are in parentheses. Ag gaston birmingham 120 The times for the running events were timed out to the hundredths of a second, but .24 seconds were added to the times at the hand-timed meets.

100 meters (10.67) – Gabe Sulser, Billings Senior 11.07; Kelly Murnion, Jordan 11.22; Brenden Acheson, Billings Skyview 11.26; Damien Nelson, CMR 11.26; Maxx Sitzmann, Great Falls 11.35; Cleet Wrzesinski, Ennis 11.36; Ryan Arntson, Helena 11.38; Seth Gossett, Columbia Falls 11.40

200 meters (21.06) – Connor Matthews, Helena 22.43; Tanner Dana, Columbia Falls 22.64*; Cleet Wrzesinski, Ennis 22.74*; Mark Estes, Drummond 22.75; Kelly Murnion, Jordan 22.84; Keaton Anderson, Billings Senior 22.90; Conner Cross, Manhattan 23.05; Andrew King, Frenchtown 23.14*

400 meters (47.9) – Kelly Murnion, Jordan 49.56; Connor Matthews, Helena 50.03; Zander Mozer, Helena 50.66; Dawson LaRance, Billings Senior 50.98; Trace Jones, Sidney 51.90; Rahkei Eyer, Boulder 51.91; Sean Opland, Troy 52.00; Hunter Casey, Stevensville 52.04

800 meters (1:51.84) – Dawson LaRance, Billings Senior 2:00.50; Riley Collins, Bozeman 2:01.49; Ryan McNamara, Helena 2:02.00; Logan Morley, Bigfork 2:03.17; Ashton Jones, Glendive 2:03.27; Tyler McQueen, Billings Senior 2:03.52; Jaden Anderson, Kalispell Flathead 2:03.83; Connor Matthews, Helena 2:03.88

1600 meters (4:13.29) – Chase Equall, Bozeman 4:26.60; Cameron Meikle, Hamilton 4:28.34*; Dawson LaRance, Billings Senior 4:31.89 ; Cooper West, CMR 4:32.99; Logan Morley, Bigfork 4:33.25; Sage Wanner, Columbia Falls 4:35.04*; Josh Jessop, Corvallis 4:25.14*; Ashton Jones, Glendive 4:35.60

3200 meters (9:12.38) – Jake Perrin, Flathead 9:02.49**; Aidan Reed, Helena 9:17.60**; Chase Equall, Bozeman 9:47.71; Riley Collins, Bozeman 10:07.13; Cameron Meikle, Hamilton 10:07.86; Marshall Beatty, Missoula Sentinel 10:08.54; Caleb Allen, Bozeman 10:13.62; Bryant Edgerton, Townsend 10:19.57

110 hurdles (14.21) – Gabe Sulser, Billings Senior 14.80; Derrick Olsen, Helena 15.02; Haiden Collins, Lewistown 15.04*; Cleet Wrzesinski, Ennis 15.11; Jacob Clairmont, Polson 15.19; Jamison Hermanson, Great Falls 15.47; Connor Dowdy, Helena Capital 15.51; Caleb Neth, Manhattan 15.58; Koltin Haugrose, Belt 15.64*; Jared Schwend, Joliet 15.84*

300 hurdles (37.66) – Cleet Wrzesinski, Ennis 38.87; Caleb Neth, Manhattan 38.88; Tyler Gurchiek, Billings West 39.64; Gabe Sulser, Billings Senior 39.74; Connor Dowdy, Helena Capital 40.12; Jared Schwend, Joliet 40.54*; Koltin Haugrose, Belt 40.94*; Jamison Hermanson, Great Falls 41.35

400 meter relay (41.48) – Billings Senior 43.22; Helena 43.66; Billings West 43.75; Manhattan 44.12; Missoula Sentinel 44.26; Columbia Falls 44.34*; Kalispell Glacier 44.35; Boulder 44.41; CMR 44.48; Helena Capital 44.58; Thompson Falls 44.88; Laurel 44.95

1600 meter relay (3:19.26) – Helena 3:29.52; Billings Senior 3:30.44; Helena Capital 3:32.10; Billings West 3:32.61; Boulder 3:35.06; Havre 3:35.74*; Kalispell Glacier 3:36.96; Thompson Falls 3:39.02; Glendive 3:39.08; Corvallis 3:39.16

Long Jump (23-8) – Caleb Neth, Manhattan 22-4½; Benji Phillips, Glasgow 21-8¼; Alec Nehring, Manhattan 21-3½; Daylon Jay, Conrad 21-2¾; Gabe Sulser, Billings Senior 21-1½; Keaton Anderson, Billings Senior 21-0½; Austin Zacher, Billings Skyview 21-0¼; Troy Andersen, Dillon 20-11

Triple Jump (48-9½) – Keaton Krantz, Kalispell Flathead 43-2; Lucas Blankers, Eureka 43-1; Ty Stanton, Jordan 42-10; Charlie Carr, Bozeman 42-5; Marcus Zeiler, Florence-Carlton 42-5; Mark Estes, Drummond 42-4½; Logan Kleinhans, Bozeman 42-2; Carson Oakland, Glendive 42-1; Justin May, Chester-JI 42-0

High Jump (7-1) – Jacob Hadley, Billings Central 6-6 ¼; Keaton Anderson, Billings Senior 6-6; Parker Spadt, Frenchtown 6-5½; Brandon Porter, Deer Lodge 6-4; Sean Opland, Troy 6-4; Logan Kleinhans, Bozeman 6-3; Josh Malone, Missoula Sentinel 6-3; Micah Bucy, Kalispell Flathead 6-3

Pole Vault (16-4) – Shondel Connerton, Manhattan 14-6; Garrison Hughes, Sidney 14-6; Lawrence Moore, Bozeman 14-0; Knox Semenza, CMR 13-6; Jake Gascon, Thompson Falls 13-6; Ben Tesseneer, Bozeman 13-0; Sam Roddewig, Helena 13-0; Ethan Mackay, Helena Capital 13-0; Jacob Clairmont, Polson 13-0

Shot Put (68-0½) – Alec Nehring, Manhattan 57-11¼; Bryson Deming, Billings West 51-1½; Michael Smith, Helena Capital 50-11½; Josh McCracken, Kalispell Flathead 50-7; Braydon Deming, Billings West 50-6½; Chase Benson, Helena 50-3½; Kyle Finch, Dillon 50-1; Ross Coleman, Bigfork 49-2½

Discus (193-7) – Alec Nehring, Manhattan 173-0; Austin Forson, Deer Lodge 171-3; McKenzie Holt, Thompson Falls 163-1½; Ty Morgan, Ennis 155-1; Bryson Deming, Billings West 153-8; Cade Wessel, Bozeman 152-11; Asad Khan, Billings West 152-3; Noah Danielson, CMR 152-0

Javelin (213-4*) – Benji Phillips, Glasgow 196-3; Casey Cole, Laurel 190-8; Trevor Pepin, CMR 186-7; Luke May, Whitefish 183-1; Dakota Bridwell, Columbia Falls 179-1; Cade Wessel, Bozeman 178-3; John Beckers, Darby 172-6; Ronnie Hennelly, Colstrip 172-4

100 meters (12.19) – Maddie Brockel, Billings West 12.7; Morgan Evans, Great Falls 12.80; Alex Bohlman, Seeley-Swan 12.81; Hannah Collins, Great Falls 12.82; Mahlea Hopkins, Bozeman 12.87; Hannah Coburn, Missoula Big Sky 12.93; Elena Carter, Helena Capital 12.97; Brooke Endy, Billings West 12.97

200 meters (24.4) – Maddie Brockel, Billings West 25.96; Brooke Endy, Billings West 26.41; Olivia Romei, Billings Senior 26.43; Janae Bjorgum, Billings West 26.68; Kylie Kerkaert, Shields Valley 26.72; Jaree Mane, Lewistown 26.94*; Morgan Evans, Great Falls 26.99; Anna Beck, Billings Skyview 27.02

400 meters (54.62) – Christina Aragon, Billings Senior 58.24; Trisha Carlson, CMR 59.39; Elsa Sveen, Bozeman 1:01.27; Haile Norred, Bigfork 1:01.55; Tiahna Vladic, Billings Senior 1:01.60; Ally Martin, Harlowton 1:01.74*; Alex Veltkamp, Manhattan Christian 1:01.98; Kim Parsell, Shelby 1:02.14*

800 meters (2:08.31) – Christina Aragon, Billings Senior 2:13.62; Tiahna Vladic, Biilings Senior 2:19.76; Pipi Eitel, Belgrade 2:21.05; Bryn Morley, Bigfork 2:22.23; Bailey Smith, Kalispell Glacier 2:24.11; Camila Noe, Bozeman 2:25.79; Piper Meuwissen, Bozeman 2:26.52; Kim Parsell, Shelby 2:27.54*

1600 meters (4:46.34) – Christina Aragon, Billings Senior 24:57.30; Piper Meuwissen, Bozeman 5:14.52; Camila Noe, Bozeman 5:19.68; Kaitlin Wride, Kalispell Flathead 5:20.35; Gillian Maness, Kalispell Flathead 5:20.50; Molly MacDonald, Missoula Sentinel 5:21.55; Trisha Carlson, CMR 5:21.77; Tiahna Vladic, Biilings Senior 5:21.96

3200 meters (10:26.18) – Annie Hill, Kalispell Glacier 10:14.14**; Christina Aragon, Billings Senior 10:34.84; Tiahna Vladic, Biilings Senior 11:14.73; Piper Meuwissen, Bozeman 11:16.37; Camila Noe, Bozeman 11:19.87; Gillian Maness, Kalispell Flathead 11:38.92; Kenenni Wiegand, Bozeman 11:46.42; Lucy Wagner, Bozeman 12:00.66

100 hurdles (14.11) – Rachael McGree, Butte Central 15.24*; Alexa Arthun, Manhattan 15.24; Elena Carter, Helena Capital 15.53; Hannah Coburn, Missoula Big Sky 15.56; Wrenzi Wrzesinski, Ennis 15.70; Michaela Johnson, Billings West 15.71; Brittney Marosok, Billings West 15.72; Sophia Stiles, Malta 15.74*; Josie D’Agostino, Bozeman 15.75

300 hurdles (42.87) – Brittney Marosok, Billings West 46.61; Ahna Kreitinger, Kalispell Glacier 46.67; Julia Zidack, Bozeman 47.29; Mattison McAnaly, Bigfork 47.36; Pipi Eitel, Belgrade 47.37; Alexa Arthun, Manhattan 47.47; Jewlz Collins, West Yellowstone 47.72; Wrenzi Wrzesinski, Ennis 47.72

400 meter relay (48.3) – Billings West 49.67; Billings Senior 50.65; Great Falls 50.95; Helena Capital 51.12; Missoula Big Sky 51.40; Bozeman 51.12; Missoula Sentinel 51.69; Glasgow 51.95; Billings Skyview 51.96; Bigfork 52.08; CMR 52.08; Helena 52.17

1600 meter relay (3:52.46) – Senior 4:08.24; Bigfork 4:12.52; Seeley-Swan 4:12.55; Helena 4:14.49; Billings West 4:14.98; Corvallis 4:21.13; Billings Skyview 4:21.33; CMR 4:22.13; Belgrade 4:22.45; Bozeman 4:23.25

Long Jump (18-11 ¾) – Sophia Stiles, Malta 17-4; Hannah Coburn, Missoula Big Sky 17-3; Alexa Arthun, Manhattan 17-1½; Hannah Kearns, Missoula Big Sky 17-0½; Shelby Browning, Winnett-Grass Range 17-0; Alexandra Lynch, Bozeman 16-8; Rachael McGree, Butte Central 16-7; Carly Hergett, Arlee 16-6 ½

Triple Jump (39-2) – Sophia Stiles, Malta 36-6½; Hannah Kearns, Missoula Big Sky 34-11; Autrey Hannum, Thompson Falls 34-11; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 34-9; Carly Hergett, Arlee 34-7½; Shey Hannum, Thompson Falls 34-6; Maddy Gilsdorf, Billings Senior 34-2½; Wynter Dooley, Billings Senior 34-1 ½

High Jump (5-9 ½) – Shey Hannum, Thompson Falls 5-4; Morgan Allen, Three Forks 5-4; Shelby Schweyen, Missoula Sentinel 5-3; Dani Urick, Belt 5-3; Alex Bohlman, Seeley-Swan 5-3; Ember Drivdahl, Hobson 5-2

AA-Schweyen, Missoula Sentinel A-Marissa James, Lewistown & Kate Doorn, Whitefish (5-0) B-S. Gas vs electric water heater Hannum, Thompson Falls & Allen, Three Forks C-Bohlman, Seeley-Swan

Pole Vault (13-0) – Julie Rockenbaugh, Helena 11-0; Kamden Hilborn, Helena 10-6; Keegan Swanson, Great Falls 10-0; Aubry Kessel, Sidney 10-0; Tendra Palin, Billings West 10-0; Lydia Bowman, Polson 10-0; Kahsiah Benson, Helena 10-0; Shae Helterbran, Billings West 10-0; Katrina Terry, Billings West 10-0

AA-Rockenbaugh, Helena A-Kessel, Sidney B-Brenna Kurokawa, Wolf Point; Gabby Eaton, Bigfork & Alexa Arthun, Manhattan (8-6) C-Cera Strumpfer (8-6)

Shot Put (47-6) – Leah Thompson, Plains 39-3½; Shanna Floerchinger, Helena 39-3; Lauren Emter, Livingston 37-9; Hailey Poole, Colstrip 37-8; Nikki Krueger, Kalispell Glacier 37-7; Keaunna Mason, Hardin 37-6; Jessica Thompson, Plains 37-2; Emerald Toth, Bozeman 36-11

Discus (154-10) – Leah Thompson, Plains 132-0; Hailey Poole, Colstrip 130-4; Keaunna Mason, Hardin 127-10; Lauren Emter, Livingston 119-7; Payton Tillotson, Stevensville 118-3; Nikki Krueger, Kalispell Glacier 117-2; Brookelyn Palin, Corvallis 116-5; Calla Haldorson, Corvallis 116-3

Javelin (149-6*) – Kimberly Earhart, Plains 142-4; Alex Bohlman, Seele-Swan 138-10; Chelesia Hammond, Billings Skyview 133-2; Carley Vonheeder, Plains 133-2; Hailey Poole, Colstrip 132-6; Kaitlyn Smith, Malta 131-0; Dani Urick, Belt 130-7; Zena Smith, Corvallis 128-1